Přeskočit na obsah

Ondřej Pavlas: Sportovec, funkcionář, bojovník za spravedlivé rozdělování dotací

Před zápasem žáků s trenérem reprezentace A a technickým ředitelem FAČR

Sedmatřicetiletý Ondřej Pavlas se k trenérství dostává začátkem nového tisíciletí, kdy po návratu z vojny začíná trénovat fotbalové žáky v Lučici. Od mládí v tomto klubu hrál. O čtyři roky později se postupně přes člena výboru stává předsedou klubu a mimo jiné se mu daří najít finance na stavbu kabin a tenisových kurtů. V roce 2006 začíná trénovat mládežnické týmy v Havlíčkově Brodě. „Za 11 let jsem se v Havlíčkově Brodě trenérsky potkal s deseti ročníky a jsem rád, že jsme společně dosáhli sportovního maxima v podobě účinkování v lize žáků a lize dorostu,“ vzpomíná Pavlas.

V roce 2010 představuje tehdy nekompletnímu výboru společně se Standou Dubnem novou koncepci mládeže FC Slovan Havlíčkův Brod a ihned se stávají jeho členy. O dva roky později je zvolen předsedou klubu. V této funkci se mu do roku 2016 daří navýšit rozpočet klubu ze dvou na čtyři a půl milionu korun. Doslova si „vydupal“ navýšení dotací od města, a to postupně ze 700 000 Kč na 1 700 000 Kč. „Byla to velká euforie, ale i velké starosti. Bylo to jako mála firma. Měli jsme 50 trenérů, asistentů a vedoucích mužstev, každý trávil na hřištích desítky hodin měsíčně. Jen jsme našim „zaměstnancům“ neměli kromě pár hezkých slov co dát. I tak se nám podařilo postavit nové kabiny, naplnit ročníky více jak 300 dětmi,“ říká Pavlas.

V roce 2014 postupují muži Slovanu do divize a v ní obsazují čtvrté místo. V souvislosti s účastí dorostu a žáků v lize to bylo neúspěšnější, byť krátké, období havlíčkobrodského fotbalu. Po euforii ale přichází pád. „Každý sport je závislý na dotacích od svého města. Pokud je jich málo, nemůže se rozvíjet, nemůže hrát vyšší soutěže a podobně,“ říká Ondřej Pavlas, který se od počátku svého působení ve fotbalovém výboru snažil změnit pravidla a navýšit částky přidělované městem sportu a kultuře. Po pěti letech se mu to podaří, ale po velmi vyhroceném střetu s částí městských politiků (hlasování o dotacích dopadlo 12:11 proti fotbalu) cítí, že musí odejít. „I po rezignaci mi snad všechny místní fotbalové osobnosti vyjadřovali podporu, cítil jsem ji i zevnitř klubu, ale mezi městem a klubem bylo potřeba vyčistit vzduch. Všechno zlé je ale pro něco dobré – letos bylo poprvé v dotačním balíku více peněz, než o kolik všichni dohromady požádali,“ těší Ondřeje Pavlase.

Foto: Před zápasem žáků s trenérem reprezentace A a technickým ředitelem FAČR