Přeskočit na obsah

Den pro zdraví našich nejmenších ve znamení první pomoci

Naši nejmenší by měli vědět, kam mají zavolat o pomoc nebo jak si ošetřit bolístku. Větší děti, školáci, už by měli dokázat pomoc kamarádovi a obnovit jeho životní funkce. To všechno a mnohem více se ve středu 16. října učili v rámci 16. ročníku akce Den pro zdraví našich nejmenších, kterou za podpory programu místní Agenda 21 a Kraje Vysočina zorganizovalo Mateřské centrum Zvoneček Havlíčkův Brod při Oblastní charitě Havlíčkův Brod ve spolupráci s Nemocnicí Havlíčkův Brod.

Slavnostního zahájení se ujala ředitelka Oblastní charity Havlíčkův Brod Kateřina Svobodová ve spolupráci s primářkou Dětského oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod Magdalenou Chvílovou Weberovou. „Před lety bylo hlavní myšlenkou akce informovat rodiče o tom, jak se mají o své děti dobře starat. Tak, aby to bylo zdravě a podle všech medicínských poznatků. Už jsme se zaměřili na zdravou výživu, zdravý pohyb, na prevenci obezity a letos je to první pomoc,“ uvedla primářka Magdalena Chvílová Weberová.

Maminky z mateřského centra následně předaly koš plný hraček vrchní sestře Dětského oddělení Janě Niederlové. Hračky, hry i plyšáci potěší malé pacienty. „Hračky slouží na oddělení a také, když děti přijdou do nemocnice, dostanou malý dáreček, aby se do nemocnice nebály chodit,“ prozradila primářka Chvílová Weberová.

Na slavnostním zahájení, kterého se zúčastnili také starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl a místostarosta Vladimír Slávka, vystoupili mladí tanečníci z Armádního tanečního klubu Havlíčkův Brod, k vidění byla výstava fotografií na téma Zdravý životní styl ve Zvonečku, studentky Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické měřily cukr v krvi nebo krevní tlak a nechybělo ani zdravé občerstvení s ochutnávkou a také míchání nealkoholických nápojů studentek Obchodní akademie a Hotelové školy. Program pokračoval divadlem pro děti, základy první pomoci pro dospělé a také kurzem zdravého vaření.

První pomoc s medvídky
Tři dopolední bloky první pomoci pro nejmenší děti s rodiči a s praktickým nácvikem na medvídkovi byly v režii zdravotníků havlíčkobrodské nemocnice. „Cílem programu je, aby děti zvládly přivolat záchranku, ukazujeme jim masáž srdce, a když zbyde čas i obvazovou techniku. Rádi bychom s programem pokračovali v nemocnici a pozvali mateřské školky,“ přiblížila lékařka Pavlína Kaňáková.

„Chceme, aby to děti bavilo a aby si zapamatovaly ty nejjednodušší, ale nejzásadnější informace. Překvapilo nás, že dávaly větší pozor, než jsme očekávali, a byly moc šikovné,“ pochvaloval si lékař Jakub Kodys.

Právě Nemocnice Havlíčkův Brod na akci dlouhodobě spolupracuje. V odpoledních hodinách ve středu 16. října hostila 12. ročník odborné konference dětských lékařů a sester Den pro zdraví našich nejmenších, tentokrát věnovaný tématu dětské paliativní péče.